Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri iyi huylu ve kötü olabilirler. Büyük çoğunluğu iyi huyludur. İyi huylu olanlar fonksiyonel kist, korpus luteum kisti, çikolata kisti ve hemorajik kist olarak sayılabilir.

Folikül kisti: Bir kadının adet siklusu sırasında, bir yumurta hücresi folikül denilen bir kese içinde büyür. Bu kese yumurtalıkların içinde yer alır. Çoğu durumda, bu folikül veya kesesi açılır ve bir yumurta bırakır. Ancak folikül kırılmazsa folikül içindeki sıvı yumurtalık üzerinde kist oluşturabilir.

Korpus Luteum kistleri: Folikül keseleri tipik olarak bir yumurta bıraktıktan sonra çözülür. Eğer kese çözülmezse kese içinde ek sıvı gelişebilir ve bu sıvı birikmesi bir corpus luteum kistine neden olur. Korpus luteum kisti gebeliğin erken döneminde gebeliğin devamı için gereklidir.

Çikolata kistleri: Endometriozis denen endometrium yani rahim iç duvarı dokusunun farklı yerlerde gelişmesi sonucu oluşan rahatsızlığın bir parçasıdır. Kısırlık nedeniyle başvuran hastalarda endometrioma izlenebilir ancak her endometrioma görülen kadında kısırlık görülür denemez.

Dermoid kist: İçinde saç , yağ, tırnak gibi yapılar barındırabilen kistlerdir

Hemorajik kist: Yumurtlama sonrası geriye kalan kesede kan birikmesiyle oluşur genellikle kendiliğinden çözünür.

Nasıl Tanı Konulur?

Çok büyük olanlar fizik muayenede saptanabilir. Ultrasonla yerleri, büyüklüğü ve hangi kist olduğu tespit edilebilir. Bazen MR ile doğrulamak gerekir. Bazı kistlerde tümör markırı denilen kandan ölçülen bazı belirteçler artabilir. Doktorunuz tanı ve tedavi takibi için sizden bu testleri isteyebilir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Basit kistler genellikle kendiliğinden kaybolur. 2 adet sonrası ultarson tekrarlanır ve genellikle eridiği görülür. Ancak endometrıoma, dermoid için aynı şey söylenemez. Semptom vermeyen endometriomalar çok büyük değilse takip edilir ya da hastanın şikayeti veya gebelik istemine göre medikal ya da cerrahi tedavi planlanır. Dermoidler semptom verdiğinde cerrahi gerekebilir.

Daha Fazla Oku

Bilgilendirici Yazılar