Kadın Doğum Rehberi

Op.Dr.Nur Betül TEKİNER'LE Hamilelik Sürecine Dair Önemli Bilgiler

Kadınların gebelik belirtilerinin başlaması ve yumurtanın döllenmesiyle hamilelik süreci başlar. Bu sürecin başlaması özellikle ilk defa anne olacak anne adaylarını heyecanlandırıyor.

Bu heyecanlı yolculukta sizlere rehber olması açısından “doğum rehberi” hazırladık. Doğum rehberi ile hafta hafta sizi nasıl bir serüvenin beklediğini takip edebilirsiniz.

Randevu Al

Gebelik öncesi ya da gebelik süreci için destek almak için şimdi randevu alın.

Resimdeki oku kaydır

Gebelik haftaları son adet tarihine göre hesaplanır.  Son adet tarihinden ortalama 2 hafta sonrayı yumurtlama olarak hesaplarsak döllenme sonrası 8 haftayı embriyonik dönem olarak adlandırırız..4.hafta embriyonun dolaşım sistemi (kardiyovasküler sistem) oluşur ve gerçek bir dolaşım başlar. Kese 2-3 cm e kadar ulaşabilir. Kol ve bacaklar tomurcuklanmaya başlar.

6.hafta sonunda embriyo 22-24 mm boyutlarına ulaşır ve kalp tamamen oluşur kalp atışı izlenebilir.7 hafta sonunda el ve ayak parmakları vardır kollar dirsekten kıvrılır. Üst dudak oluşmuştur. Kulak çıkıntı şeklinde oluşmaya başlar.

Fetüsün boyu 6-7 cmdir. Dış genital yapı dişi veya erkek yönünde işaret vermeye başlar. Cilt ve tırnaklar oluşmuştur. Fetüs kendiliğinden hareketler yapmaya başlar.

Fetüsün boyu 12 cm ağırlığı 110 gr dır. 14.haftada cinsiyet görülebilir. Göz hareketleri 16-18. Hafta başlar.

Fetüs 300 gr dan biraz daha ağırdır ve her dakika hareket eder. Zamanının %10-30 unda aktif hareket eder. Lanugo denen yumuşak tüyler tüm vücudunu kaplar ve saç çıkmaya başlar.

Fetüs yaklaşık 630 gr dır. Cildi buruşuktur , yağ depolanması başlar. Akciğerleri gelişimini tamamlamaya yakındır.

Fetüs yaklaşık 1100 gr ve baş popo mesafesi 25 cm dir.

Fetüsün baş popo mesafesi 28 cm  1800 gr dır.

Cilt altı yağ depolanması nedeniyle yüzün eski buruşuk hali kaybolmuştur baş popo mesafesi 32 cm ağırlığı 2500 gr dır.

Fetüs tam geliştiği kabul edilir yaklaşık 3500 gr dır.