İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Tanı ve Tedavisi

İdrar kaçırma (inkontinans)  kontrol edilemeyen idrar tutamama durumudur. Birçok hasta doktorla bu durumu konuşmaktan rahatsızlık duydukları için tedavi alamamaktadır.

İdrar kaçırmayı 3 şekilde olabilir.

  1. Stress inkontinans,
  2. Urge (sıkışma tipi)  inkontinans ve
  3. Karışık inkontinans.

1.Stress inkontinans: öksürme,gülme, hapşırma, ağrlık kaldırma, koşma  gibi durumlarda idrar torbasının basıncı artar ve idrar kaçışı olur.

2. Urge(sıkışma tipi) inkontinas: aniden gelen  ertelenemeyen sıkışma hissiyle beraber idrar kaçırma

3. Karışık tip inkontinans: iki durumun birden bulunmasıdır.

İdrar kaçırma durumunda uzman görüşü almak önemlidir çünkü tedavi edilmeyen durumlarda enfeksiyonlar, ciltte kızarıklıklar, cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir.

Hastanın kendine güveni zamanla azalabilir, kişi toplum içine  çıkmak istemeyecek hale gelebilir. Kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını etkileyebilir.

Nasıl Tanı Konur?

Hastanın tibbi özgeçmişi dikkatlice sorgulanır.

Fizik muayenede öksürme- ıkınma ile idrar kaçıma olup olmadığına bakılır , idrar kesesi sarkması (sistosel) ,rahim sarkması (desensus uteri) olup oup olmadığı değerlendirilir. Ultrason ile mesane,mesane boynu,  rahim, yumurtalıklar değerlendirilir.

İdrar tahlili, idrar kültürü, açlık kan şekeri değerlendirilir.  Bazen ürodinami, ürolowmetri, sistoskopi gibi ileri incelemeler gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye başlamadan önce günlük alışkanlıklar değerlendirilir, örneği sıvı alışınız fazla olabilir. Çay,kahve, alkol tüketimi sık idrara çıkamaya neden olabilir. Baharatlı, aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Aşırı kilo ile idrar kaçırma arasında bağ bulunduğundan kilo vermek önerilir. Ayrıca pelvis kaslarını güçlendirmek için özellikle Kegel egzersizi yapılmalıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırmada hastalığın şiddetine göre medikal tedavi başlanabilir stress tipinde ise medikal tedavinin başarısız olduğunda genellikle cerrahi tedavi gerekir.

Daha Fazla Oku

Bilgilendirici Yazılar