Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Kadın genital bölgesinde doğuştan gelen ya da sonradan oluşan  asimetri, renk değişikliği, sarkma, şekil bozukluğu gibi nedenlerle kadında oluşan  estetik kaygıyı gidermek amacıyla yapılan işlemlerdir.

Yaşa bağlı olarak oluşan değişimler, kilo alma –kilo verme, doğum yapma, cerrahi müdahaleler, bölge temzliği için kullanılan maddelerdeki kimyasal maaruziyeti genital bölgede deformitelere neden olabilir. Kadının genital bölgesindeki  deformite bazı durumlarda kadının özgüvevini azaltarak mayo, bikini  ya da tayt giyerken kendini rahat hissetmeme, cinsel ilişkiden kaçınma, ilişkide rahat edememe, zevk alamama gibi durumlara yol açabilir. Bu şikayetleri  gidermek amacıyla genital estetik işlemleri yapılabilir.

Genital estetik  hangi işlemleri kapsar?

En sık başvuru iç dudakların küçültülme işlemi için yapılmaktadır. Bunun dışında dış dudaklara dolgu,  vajen daraltma,doğum kesi izlerinin düzeltilmesi, klitoris üstü dokunun düzeltilmesi,  genital bölge beyazlatma,prp uygulamaları, 0-shot,g-shot  estetik  uygulamalardır.

Labioplasti

Labium denilen dudaklara yapılan işlemleri kapsar.

En sık labioplasti  için başvuru yapılmaktadır. Sarkan, asimetrik olan ,büyük içi dudakların küçültülmesi  işlemi yapılabilir. Dış dudaklarda da dolgu yapılarak daha dolgun görünüm sağlanır.

Vajinoplasti

Vajene yapılan estetik girrişmdir. Doğumlara, zamana ,kılo almaya bağlı vajen dokusu genişleyebilir. Çiftler bazen vajenin geniş olması nedeniyle ilişkiden zevk almayabilirler  ya da vajen  genişliği nedeniyle vajenden gaz çıkışı olabilir. Bu durumlarda vajinoplasti planlanabilir.

Hudoplasti

Klitorris örten dokunun düzeltilmesi işlemidir. Labioplastilere eklenmesi hem daha güzel bir görünüm sağlar hem de klitorisin uyarılmasını arttırabilir.

Perineoplasti

Doğumda oluşan kesilerin düzeltilmesi,  vajen girişinin onarılması işlemlerini kapsar.

Hymenoplasti

Kızlık zarının  onarılmasıdır.

Genital bölge beyazlatma

Zamanla oluşan  koyulukların lazer, prp ,ya da uygun ilaçlarla açılma işlemidir.

O-Shot

Orgazm aşısı olarak da bilinir. Klitoris ve erojen bölgelere Prp enjeksiyonu işlemidir.  Uygulanacak bölgeye lokal anestezik uygulandıktan sonra  o-shot yaptıracak kişiden alınan yaklaşı 15-20 cc kan özel bir işleme tabii tutularak  platelet  açısından zengin kısım ayrılarak  uygun bölgelere enjekte edildir. Yaklaşık 10 dakika sürer.  Kadının cinsel uyarımını arttırır.

G-Shot

G noktası kadınlarda en erojen yerlerden biridir.Bu dokuya yağ ya da hyalüronik asit enjeksiyonu yapılarak bu nokta büyütülür ve kasının ilişkiden zevk almasının artması amaçlanır.

Lazerle  yapılan uygulamalar

Jinekolojide lazer uygulamaları son dönemde oldukça artmıştır.

Lazer hem uygulama kolaylığı hem de memnuniyeti yüksek olması nedeniyle hastalar tarafından sıkça tercih edilir.

Lazer uygulaması ile  dokuya  uygulanan ışık enrjisi  ısı enerjisine çevrilerek dokunun ısınması böylece hem yeni kollajen sentezinin artması hem yeni damar oluşumunun artmasıyla dokuyenilenmesinin hızlanması sağlanır.

Lazer ile   idrar kaçırma , vajinal daraltma, genital beyazlatma, siğil tedavisi, çatlak tedavisi , tekrarlayan vajinal enfeksiyon ve vajinal kuruluk tedavisi yapılabilir.

Genital PRP uygulama

Prp tekrarlayan enfeksiyonlar , vajinal kurulu , renk açma ,kronık ağrı gibi durumlarda uygulanabilir.

Estetik ameliyatları sonrası hastanede kalış ne kadar ?

Genellikle labioplasti ,vajinoplasti yaptığımız hastaları aynı gün taburcu ediyoruz . Ancak hastanın ek hastalığı varsa, kanamaya  eğilimi varsa 1 gece hastanede  kalmasını planlayabiliriz.

Lazer uygulamaları süresi?

Lazer genellikle  4 hafta ara ile 2-3 seans  şeklınde planlanır.

1 seans yaklaşık 20-30 dk. sürer.

Lokal anestezik etkili kremler uygulanır  kişiler ağrı acı hissetmez, hastanede yatış gerekmez.

Daha Fazla Oku

Bilgilendirici Yazılar

Takip Edin

WhatsApp

Bu İçeriği Paylaşabilirsiniz